Do plecaka #9: Seria IQ

IQ FIT, IQ TWIST , IQ LINK – zakręćmy umysł we właściwym kierunku i utrzymajmy go w formie! Tym razem do plecaka spakujemy aż trzy łamigłówki logiczne, które świetnie sprawdzą się jako „przekąska” dla naszych szarych komórek :)

IQ FIT, IQ TWIST i IQ LINK to kolejne tytuły w obszernym portfolio Rafa Peetersa, belgijskiego projektanta tworzącego łamigłówki logiczne dla firmy Smart.
Wszystkie trzy reprezentują gatunek łamigłówek abstrakcyjnych – tzn. takich, które pozbawione są tematu. Z doświadczenia wiem, że po ten typ rozrywki coraz częściej sięga starsze grono odbiorców, być może dlatego, że w kieszonkowym pudełku nie znajdziemy „pingwinów”, „kokoszek” czy „czekoladek”, lecz różnokształtne puzzle / bolce / półprzezroczyste elementy – w zależności od łamigłówki.

Co łączy IQ FIT, IQ TWIST i IQ LINK

  • łamigłówki mieszczą się w pudełku o kieszonkowym formacie 
  • każda zawiera zadania o różnym poziomie trudności: starter, junior, expert, master i wizard
    IQ TWIST – 100 zadań
    IQ FIT, IQ LINK – 120 zadań
  • „plansza” stanowi zarazem niewielkie pudełko, w którym zmieścimy zarówno elementy, jak i książeczkę z zadaniami.

IQ FIT 

W przypadku IQ FIT mamy do czynienia z elementami zbudowanymi, z sztywno połączanych kulek. Klocki tworzą układy przestrzenne przypominające budową modele związków chemicznych. Naszym zadaniem jest ułożenie na planszy wszystkich trójwymiarowych elementów tak, by pokryły ją całkowicie – nie pozostawiając otworów, a przy tym tworząc jednolity płaski wzór (kulki nie mogą wystawać ponad planszę).

Trudność zadań polega na doborze odpowiedniej orientacji elementu względem układu początkowego obecnego na planszy. Im mniej puzzli w ułożeniu wyjściowym, tym większa liczba kombinacji. W łatwiejszych zadaniach od razu zauważymy oczywiste pozycje elementów – pierwsze z nich rozwiązała, bez trudu, moja 5 letnia kuzynka. Jednak im wyższy poziom, tym dopasowanie trudniejsze. Zwiększa się nie tylko zaangażowanie wyobraźni przestrzennej, lecz pojawia się również potrzeba przeliczania wolnych pól na planszy.

Każde zadanie posiada jedno rozwiązanie, które znajdziemy na ostatnich stronach książeczki.
Naturalnie zachęcam do samodzielnego główkowania!

IQ TWIST

W pudełku IQ TWIST znajdziemy osiem plastikowych klocków w czterech kolorach (czerwony, żółty, niebieski i zielony) oraz siedem „kołków” (jeden czerwony i po dwa w pozostałych kolorach). Oprócz tego instrukcję oraz 100 zadań wraz z rozwiązaniami. Klocki składają się z kilku połączonych ze sobą pętelek tworzących konkretną figurę, z czego część jest pusta, a reszta wypełniona.

Przystępując do rozwiązywania wstawiamy, określoną zadaniem, liczbę kołeczków w odpowiednie otwory na planszy. Ta ma rozmiar określony literami: od A do D w pionie oraz od 1 do 8 w poziomie. Następnie staramy się ułożyć wszystkie zawijasy zgodnie z następującymi zasadami:

– klocek nie może wystawać poza planszę
– kołek, na który dopasujemy klocek, musi zgadzać się z nim kolorem
– kołek dopasowujemy tylko w pustą pętelkę
– dany klocek może obejmować swoim zasięgiem 0-2 kołków

IQ TWIST wydaje się łamigłówką prostą, jednak jest to mylne wrażenie. Owszem klika pierwszych zadań jest prostych, lecz tradycyjnie –  im wyższy poziom, tym trudniej… Poziom „master” to raj dla zaawansowanych graczy, a „wizard” – totalny łamacz głowy ;)

IQ LINK 

IQ LINK jest najnowszą propozycją z serii „IQ”. W tej łamigłówce naszym zadaniem jest utworzenie sieci składającej się z 12 kolorowych półprzezroczystych elementów na planszy o 24 polach. Puzzle składają się z następujących segmentów:

– zamkniętych pierścieni; pierścienie zajmują zawsze stałe miejsce w sieci i nie pozwalają na umieszczenie w nich innego elementu (kulki lub otwartego pierścienia)
– kulek
– otwartych pierścieni

Trudność łamigłówki polega na tym, że otwarte pierścienie oraz kulki należące do różnych elementów mogą zajmować to samo miejsce na planszy. Możliwe jest rónież, że niektóre miejsca na planszy pozostaną puste lub zajęte tylko przez jeden element: pierścień lub kulkę. Ponadto problemy mogą sprawiać kształty poszczególnych puzzli, gdyż każdy zawiera co najmniej jeden otwarty pierścień. A zatem wystarczy obrócić kształt o 180 stopni, aby przekonać się o rozmaitych możliwościach.
I tu moja rada – bądźmy czujni, ponieważ najmniejszy, początkowy błąd skutkuje niemożnością rozwiązania zadania.

0 Udostępnień