Do plecaka #6: Kokoszki

Wakacje dobiegły końca… zapewne niektórzy z Was plecaki wycieczkowe zamienili na szkolne tornistry i studenckie torby, wypełnione książkami i zeszytami. W moim plecaku zawsze znajdzie się miejsce na łamigłówkę. Mam nadzieję, że i Wy wysupłacie w swoich nieco miejsca, by niejedną przerwę (w szkole, w pracy, w domu) poświęcić na trening logicznego myślenia.

Kokoszki to łamigłówka logiczna z serii SmartGames, zaprojektowana przez Rafa Peetersa. Przeznaczona jest dla osób od 6 roku życia. Na rynku europejskim pojawiła się trzy lata temu, a w Polsce w 2012 r. Nie jest to „tradycyjna”, statyczna układanka. Owszem, opiera się na dopasowywaniu elementów i odtwarzaniu wzorca, jednak w tym przypadku mamy do czynienia z łamigłówką dynamiczną taką, w której położenie większości lub wszystkich elementów zmienia się w tym samym czasie.

Ile „jaj” znajdziemy w pudełku – kilka słów o zawartości i zasadach 

Wykonanie gry stoi – jak zwykle w przypadku tej serii wydawniczej – na bardzo wysokim poziomie. W pudełku znajdziemy „pudełeczko”, we wnętrzu którego umieszcza się karty z zadaniami. Górna część łamigłówki jest przezroczysta, składa się na nią pięć przezroczystych płytek umieszczonych na ruchomych szynach – na czterech z nich przycupnęły tytułowe kokoszki.

Celem gry jest przesuwanie kur tak długo, aż każda będzie siedziała na jednym jajku. Do wykorzystania mamy 48 zadań, które w zależności od poziomu (starter, junior, ekspert, mistrz) mniej lub bardziej będą nas irytowały ;)

Na pierwszym poziomie każde zadanie zawiera 5 jajek, a zatem dość łatwo poradzimy sobie z ułożeniem zagadek.  Na pozostałych poziomach jaj jest mniej, a ponad to pojawiają się zwierzęta, które w ostatecznym ułożeniu nie mogą być przesłonięte przez kury! Czyli tradycyjnie jak to bywa w przypadku łamigłówek – im dalej zajdziemy, tym więcej wysiłku trzeba będzie włożyć w rozwiązanie zadania.

Dodatkowym utrudnieniem jest sposób rozmieszczenia płytek. Przesuwamy je wykorzystując tylko jedno wolne pole, a zatem, jak pisałam na wstępie, przesunięcie jednej płytki wpływa na możliwości ruchu pozostałych. Znalezienie odpowiedniej sekwencji ruchów, prowadzącej do rozwiązania nie jest łatwe, zwłaszcza na wyższych poziomach.
W kwestii płytek, Kokoszki przypominają nieco inną łamigłówkę – Kamuflaż, jednak pod względem mechaniki to zupełnie inne układanki.

Zadania rozwiązuje się bardzo przyjemnie. Wiadomo – każdy z nas ma różne predyspozycje – dla jednych problemu nie będą stanowiły zadania z wyższych poziomów, inni mogą przyblokować się już na starterze/juniorze. Podobnie, jak w przypadku innych łamigłówek, również w Kokoszkach zamieszczono rozwiązania wszystkich zadań – tym razem w  formie sekwencji właściwych ruchów.

Układanka Kokoszki rozwija:

– umiejętność logicznego i sekwencyjnego myślenia,

– zdolność planowania strategicznego

– spostrzegawczość,

– CIERPLIWOŚĆ :)

Dziękujemy wydawnictwu Granna za przekazanie łamigłówki do recenzji.

0 Udostępnień