Do plecaka #4: Hop!Hop!

Za oknem piękna pogoda, więc postanowiliśmy wybrać się do ZOO :) W związku z tym, że „do plecaka” zawsze pakujemy jakąś łamigłówkę, tym razem nie mogło być inaczej. Nasze rodzime chorzowskie zoo odwiedziły skoczne żabki.

Hop!Hop! (Hoopers) to łamigłówka logiczna wydana przez amerykańską firmę ThinkFun, o której pisałam przy okazji recenzji Rush hour. W 2012 r. dzięki wydawnictwu Egmont ukazała się polska edycja. Do tej pory ta skoczna łamigłówka zdobyła już 6 nagród, między innymi Dr. Toy: 100 Best Children’s Products w 1999 roku.

Wyskoczyła żaba z wody
– Jutro jadę na zawody!
(…)

Hop! Hop! to jednoosobowa łamigłówka logiczna z 40 zadaniami o różnych poziomach trudności: od początkującego do eksperta. Chcąc rozpocząć zabawę, wybieramy kartę z zadaniem i umieszczamy żabki na planszy zgodnie z rysunkiem. W każdym wyzwaniu naszym celem jest oczyszczenie planszy z zielonych figurek tak, by pozostała na niej pojedyncza – czerwona.  Chcąc tego dokonać wykonujemy serię skoków. Pojedyncza figurka, nad którą inna żabka wykona skok jest usuwana z planszy, czym przybliża nas do rozwiązania.

Znana jestem w okolicy,
mówią o mnie przeciwnicy.
Pływam przecież wyśmienicie,
za dnia, w nocy i o świcie.
(…)

Znamy już zasady gry, pora zatem przejść do układania. Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego – skaczące żabki – „no problem”. W wielu zadaniach tak właśnie jest, ponieważ możliwy kierunek pierwszego skoku jest tylko jeden. Jednak im „dalej w las”, tym trudniej, należy więc opracować strategię rozwiązywania zadań.

Najważniejsze jest rozpoznanie wyjściowego ułożenia naszych kumkających towarzyszy, przede wszystkim czerwonej żabki. Należy przemyśleć, w jakim kierunku mogą one skoczyć i jak przełoży się to na dalsze ułożenie figurek. Dla ułatwienia można podzielić planszę na mniejsze kwadraty. Jeśli czerwona żabka znajdzie się na przecięciu przekątnych małego kwadratu, wtedy może wykonać skok tylko w jednym kierunku. Ostatnia zielona żaba musi zatem znaleźć się na linii tego skoku.  Musimy zastanowić się nad tym, w jakich kierunkach może skoczyć żabka. Niektóre pozycje na planszy dają jej jeden możliwy kierunek skoku, inne więcej.

Podczas rozwiązywania zadania oprócz skoku, musimy również wybrać żabkę, która ten skok wykona. Żabie susy mogą być proste lub złożone, to znaczy żabka może pozostać na swoim miejscu do końca rozwiązywania zagadki lub wykonać więcej skoków.

Początkowe zadania wydawały mi się dość łatwe – dwa pierwsze poziomy udało mi się rozwiązać bez większych problemów, jednak advanced i expert dały mi sporo do myślenia. Kilkunastominutowe przestoje, przerwy w układaniu zadania i uczucie frustracji dały się we znaki ;)

Hop!Hop! z pewnością spodoba się dzieciom, a 7 – 8 latek powinien poradzić sobie z zagadkami pierwszego stopnia. Gra rozwija zdolności logicznego myślenia, a urocze figurki żabek z pewnością przyciągną uwagę dzieci.

Teraz żabki z niej rechoczą,
siedząc w bagnie, nogi mocząc.
Za nic nie opuszczą wody…
i nie w głowie im zawody!
(…)

Hop! Hop! składa się z podstawki, zaopatrzonej w schowek do przechowywania niezbędnych elementów gry, czyli:

  • 1 czerwonej żabki,
  • 11 zielonych żabek,
  • 40 kart z zadaniami.

Niebieska plansza, przedstawiająca staw z liśćmi, zaopatrzona jest w 13 bolców, na których będziemy umieszczali żabki. Między bolcami wyznaczone są linie, wskazujące możliwe kierunki ruchu – poziome, pionowe i ukośne. Łamigłówka wykonana jest bardzo dobrze, same figurki żabek zostały dopracowane i ładnie pomalowane, a plansza wykonana z dobrego tworzywa stanowi solidną bazę gry. Do każdego zadania podane jest rozwiązanie w postaci najkrótszej sekwencji ruchów.
Jednym minusem jest brak woreczka podróżnego, który ułatwiłby transport.

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za przekazanie łamigłówki do recenzji.

 

0 Udostępnień